Blog Başlık

 • Ocak 23, 2023 Kediler Hakkında

  Kedi kaybolmaları için bulmanızı kolaylaştıracak hatırlatmaları bulacağınız bu yazımızda aynı zamanda kayıp kedinize nasıl yaklaşmanız gerektiği hakkında bilgilere ulaşacaksınız.

  Kayıp Kediyi Aramak Hakkında Hatırlatmalar
 • Ocak 23, 2023 Kediler Hakkında

  Kediler yiyecek dışındaki yabancı cisimleri de yiyebilmektedir. Bunlar arasında lastik toplar, boncuklar, para, ip, vida, seloteyp, düğme, lastik toka, naylon poşet parçaları gibi cisimler sayılabilir. Bazı kediler bu cisimleri oyun oynarken yanlışlıkla yutabilirler, bazıları kedilerinse yün kazak, naylon poşet, kablo gibi cisimleri kemirme alışkanlıkları sonucu bu tip durumlar oluşabilir. Kedinin yediği yabancı cisimlerin büyük bir kısmı mideden bağırsağa geçemeyecek kadar büyüktür. Eğer yenilen yabancı cisim midede kalırsa ciddi sindirim sorunlarına yol açabilir. Ancak ataç, plastik parçaları, düğme gibi küçük cisimler mideden bağırsağa geçebilir ve ince bağırsağın tıkanmasına ya da delinmesine neden olabilir.

  İnce Bağırsaklarda Yabancı Cisim
 • Ocak 23, 2023 Köpekler Hakkında

  Midenin değişik derecelerde ve uzunlamasına kendi ekseni etrafında dönmesi olan mide torsiyonu özellikle iri ırk köpeklerde oldukça sık görülür.

   

  Bazı durumlarda mide sadece bağırsakların başladığı bölgeden yani mide çıkışından, bazende özefagusun mideye açıldığı midenin giriş bölümünden dönebileceği gibi her iki kısımında boğulduğu tam dönme olgularına da rastlanılabilmektedir.

  Mide Dönmesi (Mide Torsiyonu)
 • Ocak 23, 2023 Köpekler Hakkında

  Köpek eğitiminde kullanılan temel komutlar

  Temel Köpek Eğitiminde Komutlar
 • 15 yıllık meslek hayatımda en çok sorulardan biridir '' kedi yada köpeğime hangi mamayı verelim. ? '' dir ve her seferinde de ağzımdan çıkan tek kelime şudur '' kaliteli bir kuru mamayla besleyelim ''. hemen arkasından hasta sahibi meraklı bakışlarıyla marka sorar '' hangi marka '' işte burada aslında her hekimin aynı kararda ve farklı deneyimleriyle inandıkları mama isimleri telaffuz edilir.

   

  Hills, Proplan, Eukanuba, Royal Canin ve bir çok süper premium sınıfına giren mama markaları. Hasta sahipleri arasında bu markaların isimlerini hemen hemen duymayan yoktur ve burada bu markalardan hangisini cevabından daha çok kaliteli ve iyi bir mamanın anlamından biraz bahsedelim.

  Hangi Kuru Mama?
 • Ocak 23, 2023 Kediler Hakkında

  Kedilerin eğitilemediği, eğitilmeyi reddettiği söylenir hep, kısmen de doğrudur. Kedilere, itaat, saldırı veya arama kurtarma eğitimi veremezsiniz. Kedi eğitimi, ancak yapmasını istemediğimiz bazı hareketlerinin engellenmesi şeklinde olabilir. Ve bu başına buyruk dostlarımızla bu eğitim de her zaman başarılı sonuçlar vermeyebilir.

  Kedi Eğitilir mi?
 • Ocak 23, 2023 Köpekler Hakkında

  Palpebra tertianın (üçüncü göz kapağı) iç ve dış yüzeyinde yer alan lenf folliküllerinin şişkinliği ile karekterize konjunktiva yangısıdır.

   

  Palpebra tersianın allerjik nedenlere veya mekanik irkiltiye maruz kalması sonucunda oluşur. Aşırı rüzgar, toz, duman gibi mekanik etkiler nedeniyle şekillenme oranı yüksektir.

  Üçüncü Göz Kapağının Follikülleri
 • Ocak 23, 2023 Kediler Hakkında

  Feline Enfeksiyöz Peritonitis (FIP), tüm dünyada kedigillerde görülen ve feline corona virüslerce oluşturulan, progresiv bir hastalıktır. Hastalık yalnızca evcil kedilerde değil, çita, jaguar, aslan, dağ aslanı ve leoparlarda da gözlenir .Virüsten etkilenmiş kedigillerin çok azında klinik hastalık ortaya çıkar .

  (FIP) Kedilerde Viral Peritonitis
 • Ocak 23, 2023 Kuşlar Hakkında

  Hemen hemen ilk evcil hayvan olarak evimize giren kuşlar hem estetik hem de sorunsuz bakımları ile herkesin beslemekten zevk aldığı canlılar olmuştur. Tabi ki sorunsuz bakımın yanında hastalıklara karşı dayanıksız oldukları unutulmamalıdır. Bu hafta kuşlarla ilgili kliniğimizde sık rastladığımız hastalıklar ve kafes kuşlarının bakımıyla ilgili kısaca bilgi vereceğiz.

  Kuşlarda Bakım
 • Ocak 23, 2023 Kuşlar Hakkında

  Uzakdoğu Asya’da kuşlar ve kümes hayvanları arasında başlayıp daha sonra insanlara geçen kuş gribinin, Rusya ve Romanya’dan sonra ülkemizde de görülmesi, hastalığın sınırlı bir salgın olmayıp, tüm dünyayı tehdit ettiğine dair uyarıları doğruladı.

   

  İSTANBUL - Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Semra Çalangu ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko ülkemizde de rastlanılan kuş gribi ile ilgili bilgi verdi.

  Kuş Gribi
 • Ocak 23, 2023 Kediler Hakkında

  Kediler az su içmeleri ve suyu çok fazla sevmemeleri ile ünlüdürler. İdrarlarının yoğunluğu insan ve köpeğinkine göre çok daha fazladır. Ancak bu yoğunluk kristal oluşumlarına zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle mutlaka su içmeye teşvik edilmelilerdir. Günlük gerekli su tüketimini hesaplamak için 55-70ml/kg/gün formülünden yararlanabiliriz. 4kg ağırlığında ve günlük 60g lif bakımından zengin kuru mama ile beslenen bir kedinin günde 220-280ml su içmesi gerekmektedir.

  Kedilerde Su Tüketiminin Önemi ve Takibi
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR