Papağan Ne Yer?

Papağan Yemleri

Papağanlarda Beslenme


Papağanınıza, papağan yemi seçme hakkı tanımalı ve sevdiği yiyecekleri vermelisiniz. Meyve, sebze, bitkiler kısa sürede çabuk bozulabilirler. Bu yiyeceklerin artıklarını bozulmaya başlamadan önce kafesten mutlaka uzaklaştırın ve yiyecekler çok zahmet veriyor, etrafı kirletiyor diye, sürekli aynı papağan yemi ile beslemeyin.


Papağanlar, yalnızca biyolojik ihtiyaçlarını karşılamk için yemek yemez. Zevk için ve sevdiği için de papağan yemi yiyebilirler. Bu yüzden siz özenerek ve belki de çok para vererek aldığınız yeme papağanınız tenezzül etmeyebilir. Ya hiç yemediği için tadını alamamıştır ya da o yeme karşı antipatisi vardır. Papağan canı sıkıldığı zaman oburluk eden bir yaratık değildir. Yemini aralıklı olarak küçük porsiyonlar halinde yer. Yemini alıştığı yerde devamlı görmek ister ve içinden istediğini istediği zamanlarda yer. O yüzden mutlaka yemliğinde yemleri olmalıdır.


Papağanları sadece çekirdek ile beslemek doğru olmaz. Tam bir beslenme uygulanmazsa normal gelişmesini gösteremez. Gösterişsiz bir papağanın nedeni yanlış ve tek yönlü beslenmedir. Doğal ortamlarında meyve, ağaç kabuğu, yeşillik, bitki tohumları, fındıkgiller, çiçek özleri, soğanlı ve yumrulu kökler, böcekler ve solucanlarla beslenirler. Evcil bir kuş sahibi ne verirse onu yemek zorunda kalır. Gerekli vitaminleri alabilmeleri için ara sıra çekirdeğin dışında;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Papağan Yemleri

Kabuklu Kabuksuz Fındık, Ceviz, Fıstık, Badem, Mısır, Antep Fıstığı, Yulaf, Buğday, Keten tohumu verilebilir.

Meyvelerden; Elma, Armut, Üzüm, Ayva, Muz, Çilek, Kiraz, Vişne, Mandalina, Tatlı Portakal verebilirsiniz. Vereceğiniz meyveler insanların yediği gibi yıkanmalı kurulanmalı veya suları süzülmelidir. Tüm yiyecekler oda sıcaklığında olmalıdır. Her papağan şimdiye kadar saydığımız yiyecekleri aynı ölçüde sevmeye bilir.

Etiketler: Papağan Yemleri
Ocak 27, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR